Mazury na wakacje – to warto zobaczyć!

Mazury to region w północno-wschodniej Polsce, o niezwykle urokliwym krajobrazie. Mazury słyną głównie ze swoich jezior, które powstały w trakcie ostatniego zlodowacenia około 15-14 tys. lat temu. Region jednak ma o wiele więcej do zaoferowania niż same jeziora i znajdujące się nad nimi plaże. To także wiele niezwykłych, często mniej odwiedzanych miejsc. Co warto zobaczyć na Mazurach? Gdzie się wybrać na wakacje lub krótki weekendowy wypad?

Szlak zamków gotyckich. Mazury to prawdziwa gratka dla miłośników architektury średniowiecznej i historii. Dlaczego? Ponieważ na tym stosunkowo niewielkim obszarze do dzisiaj zachowały się dziesiątki pozostałości, w lepszym lub gorszym stanie, gotyckich zamków. Wiele z nich zostało wybudowanych przez krzyżaków, którzy zostali ściągnięci na tamtejsze ziemie w XIII wieku. Warto więc zobaczyć zamek w Nidzicy, Ostródzie, Rynie czy Działdowie.

Reszel. Wspominając o architekturze gotyckiej na mazurach należy wspomnieć o niewielkim, lecz niesamowicie malowniczym miasteczku Reszel. To małe miasteczko, położone na pojezierzu mrągowskim do dziś zachwyca gotyckimi mostami z cegły nad rzeką Sajną oraz górującymi nad miastem zamkiem biskupów warmińskich oraz kościołem farnym św. Piotra i Pawła. Dookoła miasta wciąż możemy zobaczyć zachowane pozostałości murów obronnych z XIV wieku.

Święta Lipka

Niedaleko Reszla, pośród bagien i lasów znajduje się olbrzymie, pełne przepychu barokowe sanktuarium Święta Lipka. Miejsce słynie to z wielu legend i opowieści o cudach. Sanktuarium to prawdziwa perła architektury, nazywane jest często „Częstochową północy”.

Wzgórza Dylewskie – mazurskie góry. W północno wschodniej części pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, na wschód od doliny rzeki Drwęcy mamy okazję przenieść się w najprawdziwsze góry. Wzgórza Dylewskie to niezwykle ciche i malownicze miejsce. Najwyższym punktem jest Dylewska Góra, która wznosi się na wysokość 312 m. n.p.m. Jest to doskonałe miejsce na rodzinny odpoczynek na łonie natury, z dala od przepełnionych mazurskich kurortów.

REKLAMA:

kreatywnedziecko.eu

Sklep dla kreatywnego dziecka, zabawki, art. szkolne i plastyczne – kreatywnedziecko.eu

Wilczy Szaniec

Na skraju wsi Gierłoż, w lesie znajduje się rozległy kompleks niemieckich umocnień i schronów z okresu II wojny światowej. Jest to Wilczy Szaniec, w latach 1941-1944 kwatera główna Adolfa Hitlera. To właśnie tam miał miejsce jeden z nieudanych zamachów na przywódcę Trzeciej Rzeszy. Dziś do zwiedzania jest udostępnionych 38 miejsc, w których znajdowały się różne obiekty. Wiele budynków zostało wysadzonych przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Wycieczka do Wilczego Szańca do doskonała lekcja historii w bardzo tajemniczym i klimatycznym otoczeniu bunkrów.